E kézikönyv számos hagyományt használ bizonyos szavak és kifejezések kiemelésére, illetve azért, hogy felhívja a figyelmet bizonyos adatokra.
1.1. Tipográfiai hagyományok
Négy tipográfiai jelölést használunk figyelemfelhívásra bizonyos szavak és kifejezések esetében. E jelölések és a körülmények amelyek közt alkalmazzuk őket a következőek:
Egyenszéles félkövér
Rendszer bemenet kiemelésére használjuk, beleértve a héj parancsokat, fájl neveket és elérési utakat. Billentyűleütések illetve billentyűkombinációk kiemelésére szintén használjuk. Például:
Egy az aktuális munkamappában levő fájl, a kedvenc_toplistás_regényem
tartalmának megtekintéséhez gépelje be a cat kedvenc_toplistás_regényem
parancsot a terminálban és nyomjon Entert, aparancs végrehajtásához.
A fentiekben fájlnév, héj parancs és billentyűleütés, mind egyenszéles félkövér, és mind megkülönböztethető a szövegkörnyezetnek köszönhetően.
Billentyűkombinációkat a részeit összekötő kötőjel különbözteti a billentyűleütésektől. Például:
Nyomjon Entert a parancs végrehajtásához.
Nyomjon Ctrl+Alt+F1-et az első látszólagos terminálra váltáshoz. Nyomjon Ctrl+Alt+F7-et az X-Window munkamenetbe visszatéréshez.
Az első mondat egy bizonyos megnyomandó billentyűt emel ki. A második két hármas billentyűkombinációt emel ki, ahol a kombinációk elemeit egyidejűleg nyomják meg.
Ha forráskódot, osztály neveket, műveleteket, függvényeket, változó neveket illetve visszatérési értékeket említünk egy bekezdésben, akkor azokat a fentiek szerint egyenszéles félkövér
betűkkel jelenítjük meg. Például:
Fájlkezelő osztályok tartalmaznak egy filesystem
et fájlrendszerekhez, file
t fájlokhoz illetve dir
t mappákhoz. Minden egyes osztályhoz tartozik hozzá rendelt jogosultság halmaz.
Arányos félkövér
Ez olyan szavakat vagy kifejezéseket jelöl, amikkel egy rendszerben találkozhatnak: alkalmazás neve, párbeszéd doboz szövege, címkés gomb, jelölő doboz és választó gomb címke, menü és almenü címe. Például:
Válassza a fő menü pontját az Egér beállítás indításához. A Gombok fülön, kattintson a Balkezes egér jelölő dobozra, majd a Bezárás gombra az elsődleges egérgomb balról jobbra felcseréléséhez (a bal kézhez igazításhoz).
Különleges jelek gedit fájlba beszúrásához válassza az menüpontot. Majd válassza a Karaktertábla menüjéből a pontot. Gépelje be a jel nevét a Keresés mezőbe, és kattintson a Következő gombra. A keresett jelet a Karaktertábla kiemeléssel jelöli. Duplán kattintva e kiemelt jelre a Másolandó szöveg mezőbe kerül. Kattintson a Másolás gombra. Váltson vissza az iratra, és válassza a gedit menüjéből a pontot.
A fenti szöveg tartalmaz alkalmazás neveket, rendszer szintű menü neveket és elemeket, alkalmazások saját menü neveit, grafikus felületen található gombokat és szövegeket, mind a szövegkörnyezettől jól megkülönböztethetően arányos félkövér alakban megjelenítve.
Vegye észre a jel használatát, ami menü és almenü bejárását jelöli. Ez a nehezen követhető „Válassza a fő menü menüjének almenüjének pontját” leírás helyett áll.
Egyenszéles dőlt félkövér
vagy Arányos dőlt félkövér
Akár az egyenszéles félkövér akár az arányos félkövér esetében a dőlt betű helyettesíthető vagy változó szöveget jelöl. A dőlt betű jelöli, hogy nem kell szó szerint begépelni azt, vagy hogy a megjelenő szöveg helyzettől függően változik. Például:
Távoli gépre ssh-t használva történő bejelentkezéshez gépelje be az ssh használó
@tartomány.neve
parancsot a parancssorba. Ha a távoli gép pelda.hu
és a használó azonosítója azon a gépen jani, akkor gépelje be az ssh jani@pelda.hu
parancsot.
A mount -o remount fájlrendszer
parancs újra csatolja a megnevezett fájlrendszert. Például a /home
fájlrendszer újracsatolására való parancs a mount -o remount /home
.
Az éppen telepített csomag változat számát megtekintendő, használja az rpm -q csomag
parancsot. Ez a következő eredményt adja: csomag-változat-kiadás
.
Vegye észre a fenti dőlt félkövér szavakat: használó, tartomány.neve, fájlrendszer, csomag, változat és kiadás. Minden szó egy helyettes. Vagy parancs kiadása során begépelendő, vagy a rendszer által megjelenített szöveg.
A szokványos – munka címét megjelenítendő – használat mellett a dőlt betű új fontos szakkifejezés első használatát is jelölheti. Például:
Amikor az Apache HTTP szolgáló elfogadja a kérést, továbbítja azt a gyerek folyamatainak, hogy kezeljék. A gyerek folyamatok vagy szálak e csoportja a tartalék szolgálók néven ismeretes. Apache HTTP szolgáló 2.0 alatt, e tartalék szolgálók teremtését és karbantartását a Multi-Processing Modules (MPMs) nevű modulok csoportja végzi. Más moduloktól eltérően csak egy az MPM csoportból csak egy modult tölthet be az Apache HTTP szolgáló.
Két – gyakran többsoros – adat típust választanak el látványosan a környező szövegtől.
A parancssorba küldött kimenetet egyenszéles román
alakban jelenítjük meg:
könyvek Asztal iratok félkész mss fotók dolgok svn
könyv_próba Asztal1 letöltések képek jegyz írások svg
A forráskód példákat szintén egyenszéles román
betűtípussal szedjük, de a következő kiemeléseket és megjelenítést alkalmazzuk:
package org.jboss.book.jca.ex1;
import javax.naming.InitialContext;
public class ExClient
{
public static void main(String args[])
throws Exception
{
InitialContext iniCtx = new InitialContext();
Object ref = iniCtx.lookup("EchoBean");
EchoHome home = (EchoHome) ref;
Echo echo = home.create();
System.out.println("Echo kész");
System.out.println("Echo.echo('Szia') = " + echo.echo("Szia"));
}
}
1.3. Megjegyzések és figyelmeztetések
Végül három látványos stílust használunk figyelemfelkeltésre olyan tájékoztatáshoz, ami felett könnyen átsiklanának.
Megjegyzés
A megjegyzés rövid jótanács, fogás vagy az aktuális feladat egy másik megközelítése. Egy megjegyzés átugorható komolyabb negatív következmény nélkül, de egy ügyes trükk – ami megkönnyíti az életet – nagyon tud hiányozni.
Fontos
A fontos dobozok könnyen kihagyható részleteket taglalnak: beállítás változásokat, ami az aktuális munkamenetre vonatkoznak, vagy olyan szolgáltatásokra, amiket újra kell indítani, hogy a változások életbe lépjenek. Fontos doboz átugrása nem okoz adatvesztést, de lehet belőle némi izgalom és gyötrelem.
Figyelmeztetés
Figyelmeztetést ne ugorjon át! Figyelmeztetés mellőzése valószínűleg adatvesztést okoz.