Ovaj priručnik koristi nekoliko konvencija za isticanje pojedinih riječi i fraza te za privlačenje pozornosti na pojedine dijelove informacija.
1.1. Tipografske konvencije
Za skretanje pažnje na određene riječi i fraze koriste se četiri tipografske konvencije. Te konvencije sa okolnostima na koje se odnose, su sljedeće:
Mono-spaced·Podebljana
Koriste se za isticanje sistemskog unosa, uključujući naredbe ljuski, imena datoteka i njihovih lokacija. Također se koriste za isticanje imena tipki i kombinacija tipki. Npr.:
Kako biste vidjeli sadržaj datoteke my_next_bestselling_novel
u svojem trenutnom radnom direktoriju, unesite naredbu cat my_next_bestselling_novel
u sučelje ljuske i pritisnite tipku Enter za izvršenje naredbe.
Gornji prikaz uključuje ime datoteke, naredbu ljuski te ime tipke prikazane sa Mono-spaced Podebljanim slovima, a sve je moguće razlikovati zahvaljujući kontekstu u kojem se koriste.
Kombinacije tipki se razlikuju od imena tipki po povlaci koja odjeljuje svaku tipku iz kombinacije. Npr.:
Pritisnite Enter za izvršenje naredbe.
Pritisnite Ctrl+Alt+F1 za prebacivanje u prvi virtualni terminal. Pritisnite Ctrl+Alt+F7 za vraćanje u svoju X-Windows sesiju.
Prva rečenica ističe jednu tipku koju treba pritisnuti, dok druga ističe dvije skupine po tri tipke koje se trebaju pritisnuti zajedno.
Ako se spominje izvorni kod programa, imena klasa, metoda, funkcija, imena varijabli ili povratnih vrijednosti unutar paragrafa, bit će prikazani kao gore, u Mono-spaced Podebljano
. Npr.:
U klase povezane datotekama spadaju filesystem
za datotečne sustave, file
za datoteke te dir
za direktorije. Svaka klasa ima vlastit skup dopuštenja .
Proportional Podebljano
Ovo se odnosi na riječi i fraze vezane uz sistem, uključujući imena aplikacija, tekst prozora s dijalozima, tekst na tipkama, tekst uz kućice za označivanje, tekstove sa menija i podmenija. Npr.:
Izaberite iz glavnog menija za pokretanje Postavke miša. U odljeku Tipke kliknite Left-handed·mouse kućicu za označivanje te kliknite tipku Zatvori za promjenu primarne tipke miša sa lijeve na desnu (kako i miš bio prilagođeniji za korištenje lijevom rukom).
Kako biste ubacili specijalan znak u gedit datoteku, odaberite iz glavnog menija. Zatim izaberite iz menija od Tablica Znakova, unesite ime znaka u polje Traži i kliknite Sljedeći. Znak kojeg ste tražili bit će istaknut u Tablica Znakova. Dvaput kliknite na istaknut znak kako biste ga ubacili u polje Tekst za kopiranje te zatim pritisnite tipku Kopiraj. Zatim prebacite u svoj dokumenat i izaberite iz menija od gedit.
Gornji tekst uključuje imena aplikacija, imena menija i njihov sadržaj, menije specifične za određenu aplikaciju te tipke i tekst unutar GUI sučelja. Tako označen tekst je jasno prepoznatljiv unutar svog konteksta.
Obratite pozornost na skraćenicu kada je koristite za snalaženje unutar menija i podmenija. Ova se oznaka koristi za izbjegavanje korištenja fraze 'Izaberite iz podmenija iz menija '.
Mono-spaced·Podebljano·Ukošeno
ili ·Proportional·Podebljano·Ukošeno
Mono-spaced Podebljano ili Proportional Podebljano, i dodatno ukošenog teksta naznačava zamjenjivili varijabilan tekst. Ukošen tekst označuje tekst koji se ne unosti doslovno ili tekst čiji stvaran sadržaj ovisi o okolnostima. Npr.:
Za spajanje na udaljen stroj koristeći ssh, upišite ssh koristničko_ime
@domena.ime
u sučelje ljuske. Ako je udaljen stroj example.com
, a vaše korisničko ime na tom stroju je ivan, upišite ssh ivan@example.com
.
Naredba mount -o remount datotečni_sustav
izvršava remount određeni datotečni sustav. Npr. za remount datotečnog sustava /home
koristite naredbu mount -o remount /home
.
Kako biste vidjeli verziju paketa koji je trenutno instaliran, koristite naredbu rpm -q paket
. Naredba će vratiti rezultat nalik sljedećem: paket-verzija-izdanje
.
Primjetite podebljane ukošene riječi u gornjim primjerima — korisničko_ime, domena.ime, datotečni_sustav, paket, verzija i izdanje. Svaka od tih riječi odvojena je praznim mjestom, bilo za tekst koji će se unijeti kod izvršavanje naredbe, ili za tekst koji će operativni sustav prikazati.
Naspram standardnom načinu prikazivanja naslova nekog djela, ukošen tekst označava prvo mjesto gdje smo koristili neki važan termin. Npr.:
Kada Apache HTTP Server primi zahtjev, obaviještava naslijeđene procese ili dretve kojima upravlja. Ta grupa procesa ili dretava je poznatija pod imenom server-pool. Unutar Apache·HTTP Server 2.0, odgovornost za stvaranje i održavanje takvih procesa zadužena je grupa modula nazvana Multi-Processing Modules (MPMs).Za razliku od ostalih modula, Apache HTTP·Server može učitati samo jedan modul iz grupe MPM.
1.2. Konvencije o izdvojenim citatima
Dva tipa podataka, obično u više redaka, su izdvojena od teksta koji ga okružuje.
Izlazni podaci poslani terminalu su stavljeni u Mono-spaced·Roman
i tako se i prezentiraju:
knjige Radna_površina dokumentacija skice mss fotografije stvari svn
testovi_knjiga Radna_površina1 preuzeti_podaci slike biljške zapisi svg
Zapisi izvornog koda su također stavljeni u Mono-spaced Roman
, ali su prikazani i istaknuti na sljedeći način:
package org.jboss.book.jca.ex1;
import javax.naming.InitialContext;
public class ExClient
{
public static void main(String args[])·
throws Exception
{
InitialContext iniCtx = new InitialContext();
Object ref = iniCtx.lookup("EchoBean");
EchoHome home = (EchoHome)·ref;
Echo echo = home.create();
System.out.println("Created Echo");
System.out.println("Echo.echo('Hello')·=·" + echo.echo("Hello"));
}
}
1.3. Napomene i upozorenja
Napokon, koristimo tri vizualna stila za odvlačenje pozornosti na informacije koje možda ne bismo zapazili.
Napomena
Napomena je činjenica, prečica ili alternativa standardnom pristupu. Ignoriranje napomene ne bi smjelo imate negativne posljedice, ali ako je pročitate, život vam može postati jednostavniji.
Važno
Kućice sa oznakom 'Važno' daju opširnije detalje koje nije lako zapaziti: promjene u konfiguracijama koje se odnose na trenutnu sesiju ili servisi koje treba ponovno pokrenuti nakon ažuriranja. Ignoriranje ovih poruka neće završiti gubitkom podataka, ali može biti iritirajuće ili frustrirajuće.
Upozorenje
Upozorenja se ne smiju ignorirati. Ignoriranje upozorenja će u većini slučajeva dovesti do gubitka podataka.